Lot Nr. 26943
Birkhammer, Axel Johannes Emil (1874 - 1936) Danmark: Hedebakker ved Svejbæk. I baggrunden Himmelbjerget
Forhandler detaljerBirkhammer, Axel Johannes Emil (1874 - 1936) Danmark: Hedebakker ved Svejbæk. I baggrunden Himmelbjerget. Olie på lærred. H: 46 cm. B: 67 cm. Signeret: A Birkhammer.
Indrammet: H: 65 cm. B: 86 cm.
Birkhammer, Axel Johannes Emil (1874 - 1936) Danmark.
Uddannet på Kunstakademiet i København.
Charlottenborgudstiller siden 1915.