Lot Nr. 26944
Riberholt, Hilmar Bruno (1883 - 1936) Danmark: Scene fra Brugge 1912
Forhandler detaljerRiberholt, Hilmar Bruno (1883 - 1936) Danmark: Scene fra Brugge 1912. Belgien Olie på lærred. Signeret: Hilmer Riberholt Brugge 1912. H: 71 cm. B: 95 cm.
Riberholt, Hilmar Bruno (1883 - 1936) Danmark
Autodidakt. Født i Århus. Malede romantiske nattebilleder som speciale, udført i nattetimerne med acetylenlamper. Har malet flere værker fra Aarhus bl.a. med Domkirken.